Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci Ś.P. Prof. dr . hab. inż. Tadeusza Gałkiewicza zmarłego 6. stycznia 2022 r. Nestora pracowników Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji oraz byłego Instytutu Mechaniki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, a także Nestora grona profesorskiego Wydziału Mechanicznego naszej Uczelni. Pan Profesor był wybitnym specjalistą w dziedzinie wytrzymałości i stateczności konstrukcji, a także wychowawcą wielu pokoleń inżynierów mechaników. Był naszym nieodżałowanym Kolegą i Mentorem, niekwestionowanym autorytetem naukowym. Na trwałe zapisał się w życzliwej i pełnej szacunku pamięci współpracowników, wśród nich w pamięci wielu z nas, którzy byli Jego uczniami. Pogrzeb Pana Profesora odbył się 21 stycznia 2022 r. o godz.14, na Starym Cmentarzu Katolickim przy ul. Ogrodowej 39.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 16 grudnia br. zmarł dr inż. Łukasz Borkowski, pracownik Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 27 grudnia 2021 o godzinie 10:30 na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi.
Katedra Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji ogłasza konkurs na stanowisko asystent naukowo-badawczy (post-doc)
przy projekcie OPUS 17 Narodowego Centrum Nauki : Analiza odpowiedzi dynamicznej płyt izotropowych,
ortotropowych oraz kompozytowych z wykorzystaniem narzędzi stosowanych w dynamice.
Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Tomasz Kubiak
Oferta skierowana jest do adiunktów w grupie pracowników badawczych (post-doc) w dyscyplinie naukowej: inżynieria mechaniczna
Termin składania aplikacji drogą elektroniczną upływa 27 października 2021roku
Planowany termin rozpoczęcia pracy: listopad 2021
International Conference on Coupled Instabilities in Metal Structures CIMS, której organizatorem jest nasza Katedra odbyła się w tym roku tj. w lipcu 2021
Szanowni Studenci,
Udostępniono tematy prac dyplomowych (inżynierskich oraz magisterskich),
które będą realizowane pod opieką pracowników Katedry Wytrzymałości Materiałów.
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 8 lutego 2021 roku w wieku 81 lat zmarł Arkady I. Manevich profesor Dnieprzańskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ołesia Honczara w Dnieprze na Ukrainie, wielki Przyjaciel Wydziału Mechanicznego PŁ.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dniu 4 października 2020 zmarł dr hab. inż. Mieczysław Jaroniek, wieloletni pracownik Katedry Wytrzymałości Materiałów.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 9 października 2020 na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi.
W dniu 20 sierpnia 2020 roku Nestor Wydziału Mechanicznego PŁ prof. Tadeusz Gałkiewicz
obchodził piękny Jubileusz 95-lecia urodzin. Z tej okazji skierowaliśmy następujące życzenia do Szanownego Jubilata:
Drogiemu Jubilatowi
i Dostojnemu Nestorowi Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej
Panu Profesorowi Tadeuszowi Gałkiewiczowi
z pięknej okazji 95 rocznicy Urodzin składam w imieniu Pracowników i Współpracowników Katedry
Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji PŁ oraz swoim własnym, najserdeczniejsze życzenia długich
lat życia w zdrowiu i szczęściu, pogodzie ducha, radości, pomyślności, życzliwości oraz wszystkiego
co najlepsze i wielu łask Bożych.
Cieszy się Pan Profesor niekwestionowanym autorytetem i życzliwością w środowisku naukowym reprezentującym
mechanikę stosowaną. Zawsze służył Pan pomocą młodym pracownikom Politechniki wdrażając ich w trudne arkany
pracy dydaktycznej. Zawsze mogliśmy i możemy liczyć na Pana wsparcie i życzliwe uwagi. W gronie pracowników
Katedry Wytrzymałości Materiałów powtarzane są Pana Profesora żarty, powiedzenia i sytuacje, z których też
Sam potrafi się Pan śmiać i ciągle opowiadać nowe.
Profesorze Tadeuszu, najserdeczniej dziękujemy za wszystko dobro, które od Ciebie doświadczyliśmy
przez lata, za to że jesteś z nami i o nas pamiętasz.
Prof. Tomasz Kubiak
W dniu 10 marca obchodzimy 100 rocznicę urodzin profesora Jerzego Leyko wybitnego specjalista i naukowca w dziedzinie stateczności konstrukcji cienkościennych. W roku 1953 profesor Jerzy Leyko został mianowany szefem Katedry Wytrzymałości Materiałów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Od tego momentu problematyka stateczności konstrukcji cienkościennych była głównym nurtem działalności naukowej naukowców i nauczycieli akademickich pracujących w tej jednostce. Zostały przygotowane w jednostce rozprawy doktorskie, a następnie rozprawy habilitacyjne poświęcone tej tematyce. Wielu naukowych uczniów Profesora jest obecnie profesorami tytularnymi. Są oni kontynuatorami szkoły stateczności konstrukcji stworzonej na Politechnice Łódzkiej prze profesora Jerzego Leyko. Profesor Jerzy Leyko urodził się 10 marca 1918 r. w Krakowie. Od 15 września 1945 r. jeszcze przed uzyskaniem dyplomu magistra inżyniera został zatrudniony jako asystent w nowo utworzonej Katedrze Mechaniki Politechniki Łódzkiej. Pracę doktorską wykonał pod opieką prof. Rajnolda Kurowskiego. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w dniu 27 czerwca 1949 r., a od 1 września został mianowany zastępcą profesora. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1954 r., a dziesięć lat później profesora zwyczajnego. Działalność naukowa prof. Jerzego Leyko związana była głównie z dwiema dyscyplinami: teorią płyt i powłok oraz teorią stateczności konstrukcji. Większość publikowanych prac naukowych dotyczyła tej tematyki. Profesor Jerzy Leyko był znany jako wspaniały dydaktyk. Jego podręcznik Mechanika Ogólna należy do wzorcowych podręczników z mechaniki dla wyższych szkół technicznych. Wypromował 22 doktorów. Profesor Jerzy Leyko był inicjatorem organizacji sympozjów stateczności konstrukcji i twórcą uznanej w kraju „łódzkiej szkoły stateczności konstrukcji”. Profesor zainicjował organizację Sympozjów Stateczności Konstrukcji w 1963 roku. Przewodniczył Komitetom Organizacyjnym pierwszych sympozjów, które na stałe weszły do kalendarza imprez naukowych organizowanych w kraju. Profesor Jerzy Leyko zmarł 30 maja 1995 r. w Łodzi. Został pochowany na cmentarzu powązkowskim (Stare Powązki) w Warszawie.